Jakie są najbardziej uniwersalne tarcze szlifierki kątowej? Sprawdźmy!

Jakie są najbardziej uniwersalne tarcze szlifierki kątowej? Sprawdźmy!

Z łatwością szlifuje beton i inne bardzo twarde materiały budowlane. Idealnie nadaje się do cięcia aluminium, metalu i stali nierdzewnej, ale pozostawi również proste cięcia na delikatnych i kruchych tworzywach takich jak gres, klinker czy ceramika. Dodamy, że możemy nią także ciąć miękkie materiały – na przykład drewno. Czy już wiecie, kto będzie bohaterem niniejszego artykułu? Konkretniej będzie to bohaterka – tarcza diamentowa. To tarcza do szlifierki kątowej o niezwykle szerokim zastosowaniu!

Tarcze do szlifierki kątowej

Z pewnością każdy majsterkowicz wie, że nawet najlepsza szlifierka nie wykona prostych cięć ani równych szlifów bez odpowiednio dopasowanej tarczy. Taka tarcza powinna być dostosowana do właściwości obrabianego materiału. Dlatego na rynku znajdziemy między innymi tarcze fibrowe, tarcze metalowe, czy tarcze do szlifowania pokryte papierem ściernym. Ze względu na specyfikę tworzywa takiej tarczy, zakres jej zastosowania nie jest zbyt szeroki. Na przykład tarcza metalowa nadaje się do cięcia drewna, jednak ryzykowne będzie przecinanie nią stalowych prętów. I właśnie dlatego wymyślono tarcze diamentowe.

Z czego zrobiona jest tarcza diamentowa?

Czy tarcze diamentowe są zrobione z diamentów? To jedno z pytań często zadawanych w sklepach narzędziowych. Po części są – ich nazwa pochodzi od skruszonych diamentów syntetycznych, które są wtopione w tarczę. W zależności od rodzaju takiej tarczy pył diamentowy może być wtopiony w cały element lub wyłącznie w krawędziach. Tarcza do szlifierki składa się z części tnącej i tak zwanego korpusu, czyli części wewnętrznej. Część tnąca tarczy diamentowej jest zawsze wytworzona ze stopu proszku metali lekkich lub stali oraz pyłu diamentowego. Korpus tarczy może być wytworzony z podobnej mieszanki lub wyłącznie ze stopu metali. Jak się zapewne domyślacie, im więcej pyłu diamentowego jest wtopionego w taką tarczę, tym wyższa jest jej cena.

Do czego stosuje się tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe możemy podzielić na kilka rodzajów o różnym przeznaczeniu. Tarcze z segmentem ciągłym to tarcze o równej krawędzi, idealnie nadają się do cięcia stosunkowo kruchych tworzyw takich jak na przykład klinker. Tarcze z segmentem przerywanym, czyli ze wcięciami w krawędzi, doskonale radzą sobie z twardymi materiałami – takimi jak stal czy beton. Wymieniony podział jest ogólny – przeznaczenie danej tarczy zawsze należy sprawdzić w opisie producenta. Pamiętajmy również, że przy używaniu szlifierki należy dbać o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Zabezpiecz oczy okularami ochronnymi, a na dłonie załóż rękawice dragon. Zwróć również uwagę na ułożenie kabla jeszcze przed rozpoczęciem pracy – kabel nie może znajdować się w przestrzeni roboczej tarczy szlifierki.