Łazienka w stylu retro. Czym się wyróżnia?

Łazienka w stylu retro. Czym się wyróżnia?

Wystrój łazienki to bardzo osobista kwestia. Możliwości jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Wszystko zależy od naszego gustu i preferencji. Dziś chcielibyśmy przybliżyć stylistykę wystroju łazienki w stylu retro. Na czym się skupić i czym tak naprawdę charakteryzuje się ten wyjątkowy i niezwykle modny styl?

Charakterystyczne ściany

Kluczowym elementem w wystroju łazienki w stylu retro, są charakterystyczne ściany. W tym wypadku rzadko wykorzystywana jest glazura do łazienki, a ściany pozostają gładkie. Ważne, aby je odpowiednio zagospodarować. Ściany są najczęściej wygładzone i pokryte jasną farbą. Można dodatkowo wzbogacić je efektowną taśmą, np. w kolorze złota lub głębokiej czerni. Na ścianach warto zawiesić również ciekawe grafiki w formie obrazów czy fotoplakatów. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają się abstrakcje, architektura czy martwa natura. Wiele osób decyduje się także na wykorzystanie czerwonej cegły, która w retro łazienkach prezentuje się naprawdę zachwycająco.

Zabezpieczenie przez wilgocią

Jako że w łazienkach vintage rzadko korzysta się z glazury, wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Płytki na ścianach same w sobie są dla nich solidną warstwą ochronną, więc jeśli z nich zrezygnujemy, ściany będą bardziej narażone na różnego rodzaju pleśnie i grzyby. Zadbać należy przede wszystkim o odpowiednią wentylację. Pomieszczenie trzeba także regularnie wietrzyć. Konieczna jest również solidna izolacja, aby chłodne powietrze nie przedostawało się do łazienki zbyt często, a jedynie wtedy, gdy jest to potrzebne. Izolacja w połączeniu z wentylacją to dość skomplikowana sprawa, dlatego zdecydowanie warto zwrócić się z nią do fachowców. Izolacje Kraków czy Warszawa, w każdej miejscowości znajdziesz godnych zaufania specjalistów!

Wyposażenie

Łazienka w stylu retro wyróżnia się również specyficznym wyposażeniem. Nie spotkamy tu raczej prysznica i brodzika, ponieważ w tego typu łazience strategiczne miejsce powinna zajmować duża, najlepiej okrągła wanna. Istotne są także lustra, które powinny być osadzone w charakterystycznych, ozdobnych ramach. Doskonałym rozwiązaniem będą również dekoracyjne kwiaty i efektowne donice. Nie można zapominać także o drzwiach wejściowych. Skoro nasza łazienka została zaprojektowana w starym stylu, nowoczesne drzwi nie będą tu zbyt dobrze pasować. Lepiej postawić na te nieco bardziej stonowane i częściowo przeszklone. Drzwi wewnętrzne, Poznań czy inne miasto - najlepiej udać się do sklepu budowalnego i poradzić się doświadczonego eksperta.