Tniemy i szlifujemy beton – jak uzyskać gładkie krawędzie?

Tniemy i szlifujemy beton – jak uzyskać gładkie krawędzie?

Beton jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych powszechnie wykorzystywanych w budownictwie. Po zaschnięciu jest niezwykle trudny w obróbce, dlatego obrabia się go przy użyciu najtrwalszych narzędzi. Pewnych figur i kształtów nie uda się niestety jednak uzyskać poprzez odlewanie betonu i wtedy obróbka zaschniętego materiału jest konieczna. Czym więc ciąć i szlifować beton? Przedstawiamy najlepsze sposoby!

Cięcie CNC w zakładzie

Skrót CNC pochodzi od angielskiego terminu computerized numerical control, który po spolszczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Cięcie CNC jest więc nowoczesną metodą obróbki surowców ostrzem sterowanym komputerowo, którą realizuje się w dostosowanym technologicznie zakładzie. Maszyny wykorzystywane w tym procesie to tak zwane obrabiarki CNC – czyli na przykład plotery CNC, skrawarki CNC, elektrodrążarki CNC. Jak przebiega proces obróbki betonu tą metodą? Najpierw przygotowuje się projekt danego elementu w programie graficznym. Następnie wysyła się go z komputera do danej maszyny, która tnie i obrabia taflę betonu w zgodzie z wytycznymi z programu. Tego rodzaju maszyny muszą być serwisowane przez specjalistyczny serwis CNC. Serwis tego rodzaju urządzeń jest dosyć wymagający – regularnie musi być w nich wymieniany olej hydrauliczny, a ze względu na intensywną eksploatację ich komponenty często się zużywają. Niestety, cięcie CNC w domowym zaciszu niestety nie jest możliwe. Jeżeli jednak zależy nam na zwykłym wykonaniu prostych cięć w betonie, to istnieje inna metoda, którą możemy zastosować w domu.

Cięcie betonu tarczą diamentową

Ok może przesadziliśmy z tym zastosowaniem „w domu”. Oczywiście, beton możemy ciąć wewnątrz budynków jednak czynność tę lepiej wykonywać na zewnątrz ze względu na hałas, odpryski i wszechobecny pył. W tym miejscu warto nadmienić, że beton przetniemy jedynie tarczą o najwyższej twardości – dlatego temu zadaniu sprostają wyłącznie tarcze diamentowe. Takie tarcze występują zarówno w odmianach do szlifowania, jak i cięcia – przed zakupem zwróć uwagę na typ ściernicy – będzie opisana jako ściernica płaska do cięcia, ściernica z obniżonym środkiem, lub ściernica do szlifowania. Miej również na uwadze na uwadze, że nawet przy użyciu tarczy o najwyższej twardości nie uzyskasz powierzchni tak gładkiej, jak ma to miejsce w przypadku zastosowania cięcia CNC. Cięcie betonu tarczą diamentową sprawdzi się na przykład przy docinaniu płyt chodnikowych pod wymiar. Bardziej złożone układy cięć i szlifów lepiej jest jednak realizować przy użyciu urządzeń sterowanych komputerowo.