Twoje narzędzie pracy odmawia posłuszeństwa? Oto najczęstsze uszkodzenia frezarek CNC!

Twoje narzędzie pracy odmawia posłuszeństwa? Oto najczęstsze uszkodzenia frezarek CNC!

Frezarki CNC to obecnie jedne z najpowszechniej wykorzystywanych maszyn w przemyśle. Zdaja egzamin przy obróbce elementów metalowych, drewnianych, kamienia, kompozytów oraz tworzyw sztucznych. Bez nich nasz świat zdecydowanie nie wyglądałby tak samo – tak wiele branż korzysta z możliwości tych wyjątkowych maszyn. Dziś opowiemy o tym co zrobić, kiedy frezarka CNC odmawia posłuszeństwa. Jakie mogą być przyczyny awarii tego urządzenia? Sprawdźmy!

Od czego pochodzi skrót CNC?

Na początek chcielibyśmy objaśnić skrót CNC, okazuje się bowiem, że niewiele osób wie, od jakiego terminu pochodzą te trzy litery. Skrót ten pochodzi od terminu Computerized Numerical Control co po prostym przełożeniu na polski oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Termin ten odnosi się więc do elektronarzędzi, które po zaprogramowaniu mogą wykonywać określone prace. Takie maszyny to na przykład tokarki, frezarki czy elektrodrążarki, a ich dokładność jest nieporównywalna z tą, jaką można osiągnąć, korzystając z ich manualnych wersji. Ciecia są przez nie wykonywane z dokładnością co do milimetra i to właśnie ze względu na tę precyzję, urządzenia CNC są tak powszechnie wykorzystywane. Z kolei ze względu na powszechne wykorzystanie, są one narażone na intensywną eksploatację – każde urządzenie kiedyś ulega awarii, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia frezarek CNC?

Wyciek płynów chłodzących i smarujących

Jeżeli frezarka zaczyna wydawać dziwne dźwięki w trakcie pracy, zacina się szczególnie przy obróbce twardych tworzyw, a na obrabianych elementach pojawiają się tłuste plamy to możemy założyć z prawie 100-procentową pewnością założyć, że przyczyna awarii jest wyciek płynów chodzących lub smarujących. Te płyny to między innymi olej hydrauliczny, odpowiadający za smarowanie i płynną pracę podzespołów frezarki. Niestety, w takiej sytuacji pomóc może jedynie serwis CNC – urządzenie musi zostać sprawdzone pod kątem szczelności, aby zlokalizować źródło wycieku.

Zatarcie silnika frezarki CNC

To kolejna często występująca awaria i mogąca być częściowo powiązana z wyciekiem oleju z urządzenia. Najczęściej do zatarcia silnika dochodzi w sytuacji, w której z silnika wycieknie olej odpowiedzialny za smarowanie i odprowadzanie temperatury. Kolejną przyczyną może być wdanie się zanieczyszczeń do silnika, które utrudniają pracę jego komponentów.

Zwarcie frezarki CNC

Na przysłowiowe przepalenie narażony jest praktycznie każdy sprzęt elektryczny – również frezarki. Niestety ze względu na skok napięcia delikatne układy w maszynie mogą ulec uszkodzeniu. Objawem takiego stanu rzeczy jest to, że frezarka po prostu przestaje działać. Czasem wyczuwalny może być charakterystyczny zapach spalenizny.